Csütörtökön délhez közeledve esni kezdett a forint az euróval szemben: a jegyzések 406-ig emelkedtek, ami április vége óta a leggyengébb szintet jelenti. Mindez tehát azt jelenti, hogy az elmúlt másfél hétben nagyon szűk kereskedési sávba ragadt forint a gyengülés felé mozdult el. Érdemi javulás a csütörtök esti órákban sem volt tapasztalható.
Gyengülés vár a kelet-közép-európai devizákra idén az amerikai vámemelési tervek miatt várhatóan erősebb dollár és visszafogottabb kockázati étvágy miatt – ez derült ki a Reuters szokásos hónap eleji devizapiaci elemzői felméréséből. A forint az első félévben a mostani szintek közelében stagnálhat, majd év végére 420-ig gyengülhet az euróval szemben az elemzői előrejelzések mediánja alapján.
Írtunk már arról korábban is, hogy az állampapír-portfólió diverzifikálása érdekében nem ördögtől való dolog azon gondolkodni, hogy vajon magyarként lehet-e szomszédos országokban eurós vagy egyéb devizás állampapírt vásárolni. Jó hír, hogy többek között az osztrákok mellett a románok is kínálnak lakossági papírokat, méghozzá igen vonzó, 8% körüli lejes és közel 6%-os eurós kamatozás mellett. A Portfolio kérdésére a román pénzügyminisztérium azt is elárulta, hogy magyarként miképpen juthatunk ezekhez hozzá.
A forint euróval szembeni árfolyama idén sokáig egy már-már unalmasnak tűnő kereskedési sávban mozgott, stabilan. Szeptember végén viszont megváltozott valami, és a hazai fizetőeszköz leértékelődése begyorsult. Olyannyira, hogy vizsgálódásunk szerint az idei utolsó negyedév eddig eltelt két hónapjában a második legnagyobb veszteséget szenvedte el az euró ellenében. De lényegében minden fizetőeszközzel szemben veszít értékéből, legyen az lengyel zloty, cseh korona, román lej, vagy a török líra, egy devizát kivéve. Mutatjuk, miért történik mindez, és egyáltalán véget érhet-e ez a folyamat.
A Revolut pénteken jelentette be, hogy a romániai ügyfelek a helyi pénznemben is igényelhetnek fogyasztási hiteleket.
Kedden új történelmi mélypontjára esett a forint, az euróval szemben átlépte a 407-es szintet is. Ezen a ponton nem árt a hazai fizetőeszköz teljesítményét hosszabb távon megvizsgálni, más devizákkal szemben is.
A román jegybank a válságok során bizonyította, hogy minden eszközzel megvédi a lejt a gyors eséstől. Egyelőre úgy néz ki, hogy a koronavírus-válság után egy háborús környezetben is hatásos lépéseket tesznek. A jegybank folyamatos intervencióval menedzseli az árfolyamot évek óta, most pedig a lej gyengülésére játszó pozíciók felvételét megdrágítja. Mit tehetnek a régiós jegybankok?
Az elmúlt napokban immár harmadszor került történelmi mélypontra a román lej az euróval szemben, az európai fizetőeszköz egy egységének árfolyamát 4,9475 lejben állapította meg hétfőn a Román Nemzeti Bank.
A román lej csütörtökön új történelmi mélypontra süllyedt az euróval szemben, amiben kulcsszerepet játszik a politikai bizonytalanság és a kedvezőtlenné váló makrogazdasági helyzet.
Az év végén váratlanul bejelentett drasztikus román költségvetési adóemelő lépések piaci bizalmat és gazdasági növekedést romboló hatása, illetve a magas folyó fizetési mérleg hiány miatt a román lej tegnap új történelmi mélypontra bukott az euróval szemben, de ma is gyengülési nyomás alatt áll, mivel a Reutersnek nyilatkozó piaci szakértő szerint továbbra is túlértékelt. Közben a forint bő héthavi csúcsa közelében álldogál továbbra is az euróval szemben.
Soha nem látott mélyponton is megfordult a román lej euróval szembeni árfolyama a keddi kereskedésben. Részben magyarázható azzal, hogy a kormány körül egyre fogy a levegő, de közben a jegybank vezetője részéről sem éppen támogató üzenet érkezett.
Megszavazta a bukaresti parlament a szociálliberális koalíció bizalmatlansági indítványát szerdán, így Sorin Grindeanu miniszterelnöknek megszűnt a megbízatása, és Romániában új kormány alakul - közölték a román hírtelevíziók a szavazatszámláló bizottságból származó értesüléseikre hivatkozva.
Mind a négy nagyobb régiós deviza erősödhet valamelyest a következő egy évben az euróval szemben, és míg a zloty lehet a felül-, addig a forint lehet az alulteljesítő - ez derült ki a Reuters által havonta térségi piaci szakértők tucatjai körében elvégzett legfrissebb felméréséből. A forint a konszenzus szerint a tavaszi parlamenti választások körülig 1%-os gyengülést mutathat, majd most szerdai záróárfolyamhoz képest egy év múlva közel 1%-os erősödést produkálhat 295-ig az euróval szemben. A Portfolio.hu saját, piaci szakértők körében a héten publikált felmérésének eredményei alábbi cikkünkben érhetők el:
Negyven éve nem ért el sikert kínai fegyver.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Állítólag sikeres volt a találkozó.
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?